top of page

Tu gde radimo

Naša škola, u 21. veku nastoji da bude deo savremenih tokova, da obezbedi kvalitetno obrazovanje i vaspitanje za sve učenike i da pripremi svoje učenike za život i za dalje školovanje.
     Celokupan obrazovno-vaspitni proces usmeren je na ostvarivanje nekoliko ciljeva :
     1. Da učenici nauče da uče i da primenjuju stečeno znanje
     2. Da samostalno rešavaju problema
     3. Da žive zdravo i da budu odgovorni prema sebi i drugima
     4. Da budu motivisani da se upotpunosti ostvare
download.jpg
download.jpg
download.jpg

Istorijat škole

Кljajićevo je naselje u opštini Sombor u Zapadnobačkom upravnom okrugu. Od Sombora je udaljeno 13 kilometara.
Počeci školstva u mestu vezani su za podizanje prve crkve i osnivanje parohije 1767. godine, u okviru koje je bila organizovana i nastava za decu.
     Prvi učitelj u mestu bio je izvesni Augustin Samocki koji je počeo da drži nastavu na nemačkom jezikuJAT 1775. godine.1857. godine uz crkvu je podignuta nova škola sa dve učionice i dva učiteljska stana. Dva učitelja su tada podučavala blizu 700 đaka. Zbog tako velikog broja đaka, naknadno se otvaraju još dva radna mesta za učitelje.
1872. godine škola se odvaja od crkve ali zadržava strogi katolički karakter.
1910. godine uvodi se nastva i na mađarskom jeziku.
     Nagli porast stanovništva krajem 19. i početkom 20. veka dovodi, ponovo, u prvi plan problem nedostatka prostora za organizovanje nastave, pa tadašnje seoske vođe odlučuju da se izgradi nova zgrada škole. Građenje počinje 1910. a završava 1911. godine. Tadašnju novu zgradu, mi danas zovemo stara zgrada škole.
     Zgrada je u vreme kada je izgrađena bila jedna od najkvalitetnijih građevina u mestu, sa sedam velikih učionica koje su se grejale kaljavim pećima a pružale su mogućnost organizovanja celokupne nastave u tadašnjem osnovnom obrazovanju.
     U novoizgrađenoj zgradi nastava je počela da se održava 1912. godine i sa, kraćim i dužim prekidima, održava se do danas.
     Podaci o školi u periodu između dva rata su veoma oskudni pa o tome ne možemo mnogo reći.Nakon Drugog svetskog rata, tačnije 1946. godine škola je imala 960 učenika sa 18 odeljenja i 9 učitelja. Zahvaljujući zalaganju prosvetnih radnika, u tom periodu opismenjeno je 460 lica - dece i odraslih. 1947. godine školu je pohađalo 1368 učenika, što je i najveći broj učenika od začetka škole.
     1948. godine osmogodišnje obrazovanje postaje obavezno za svu decu.
Odlukom o spajanju osnovne škole, koja je obuhvatala prva četiri razreda, i niže gimnazije formirana je takozvana „osmoljetka“ koja je 02.avgusta 1950. godine dobila naziv Osnovna škola „Nikola Tesla“ po našem velikom naučniku koji i sam vodi poreklo iz krajeva odakle su doseljeni tadašnji stanovnici Кljajićeva.
     1960. godine odlukom mesne i opštinske vlasti sagrađena je nova školska zgrada u kojoj se danas održava razredna nastava. Sagrađeno je osam novih učionica i fiskulturna sala. Škola je tada imala 900 učenika, a od tog perioda postoji tendencija stalnog opadanja broja učenika. 1977. godine u školi je bilo 587 učenika. Danas u školi ima 360 učenika raspoređenih u 16 odeljenja.
bottom of page